“Bu Demokrasi Destanını Hep Birlikte Yazdık“

18 Nisan 2017 Salı 16:01

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, referandum sonucunun tek başına CHP'nin değil, demokrasiyi savunan herkesin ortak başarısı olduğunu belirterek, "Bu demokrasi destanıdır, hep birlikte yazdık." dedi.

“Bu Demokrasi Destanını Hep Birlikte Yazdık“
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, referandum sonucunun tek başına CHP'nin değil, demokrasiyi savunan herkesin ortak başarısı olduğunu belirterek, "Bu demokrasi tarihidir, destanıdır, hep birlikte yazdık." ifadelerini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu, YSK'nın yasaları çiğnediğini, üstüne düşen görevi yapmadığını savunarak, "YSK, öyle anlaşılıyor ki gücünü halktan, hukukun üstünlüğünden anayasadan değil belli bir merkezden, siyasi otoriteden almaktadır. Belli siyasi otoriteden alınan güç, güç değildir; demokrasiye ihanettir." dedi.

 

Kılıçdaroğlu, Şöyle Devam Etti:

 

"Yüzde 50'nin üzerinde bir 'hayır'ı sandıkta ifade ettik, doğrudur. Ama bu başarı eğri oturup doğru konuşalım, bu başarı tek başına CHP'nin başarısı değildir. Bu başarı demokrasiyi savunan herkesin ortak başarısıdır."

 

Demokrasiyi reddeden bir anayasa değişikliğinin meşruiyetinin olmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yürürlükte olabilir ama meşruiyeti tartışılabilir. Örnek mi, 1982 Anayasası. Hala yürürlükte ama meşruiyetini herkes tartışıyor." şeklinde konuştu.

 

Kılıçdaroğlu, "Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir. Bu seçimin mührü yoktur." diyerek, şunları kaydetti:

 

"Bu seçimin sağlıklı iradesi yok. Milli irade tecelli etmemiştir, sabote edilmiştir. Sabote edenler, birilerinden talimat alan ve kendisine yargıç diyenlerdir."


Kaynak: AA

Yorum Gönder

@name x