Tunceli’de 17 Terörist Öldürüldü

27 Nisan 2017 Perşembe 23:26

Tunceli'de bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 17'ye yükseldi

Tunceli’de 17 Terörist Öldürüldü

Tunceli'de terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen 2 ayrı operasyonda, 1 askerin yaralanmasına neden olan 1 teröristin daha ölü olarak ele geçirilmesiyle kent genelinde son 2 günde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 17'ye yükseldiği bildirildi.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, operasyon sırasında bölgede tespit edilen 8-10 kişilik terörist grubun önce savaş uçaklarıyla etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

 

"Hava operasyonunun ardından bölgeye Jandarma Özel Harekat (JÖH) birlikleri sevk edilmiş ve teröristlerin kaçış güzergahları ATAK helikopterlerle ateş altına alınmıştır. Bugün başlayan arama tarama faaliyetinde 5 teröristin hava harekatıyla öldürüldüğü anlaşılmış, hava harekatı düzenlenen bölgeden kaçmak isteyen 2 terörist ile sıcak temas sağlanmış ve çıkan çatışmada bu teröristler öldürülmüştür. Aynı bölgede toplam 7 terörist etkisiz hale getirilmiş olup etkisiz hale getirilen teröristlerin cesetleri ön incelemenin yapılması için Tunceli Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Bu terörist cesetleri yapılacak ön inceleme işlemine müteakip Malatya Adli Tıp Kurumu'na sevk edilecektir."

 

ALİBOĞAZI'NDAKİ ÇATIŞMA

Terör örgütlerine yönelik çalışmalar çerçevesinde, Türkiye'de terör açısından kritik bölgeler arasında sayılan Aliboğazı bölgesinde de bugün bölücü terör örgütü mensupları ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı hatırlatıldı.

 

Çıkan ilk çatışmada 1 teröristin öldürüldüğü, 1 askerin de yaralandığına işaret edilen açıklamada, şu bilgiler aktarıldı:

 

"Aliboğazı'nda yaralanan askerimiz Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesine sevk edilerek ameliyata alınmıştır. Askerimizin sağlık durumu iyi olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Bölgede devam eden çatışmalarda askerimizin yaralanmasına sebep olan diğer 1 terörist de öldürülmüş, ayrıca 2'si yaralı olmak üzere 8 terörist ise teslim olmuştur."

 

KENTTEKİ 2 OPERASYONUN BİLANÇOSU

Açıklamada, kentte bu gün yürütülen her iki operasyonda toplam 17 teröristin etkisiz hale getirildiğine dikkat çekilerek "İlimizdeki operasyonlarda toplam 9 terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 2'si yaralı olmak üzere 8 terörist ise güvenlik güçlerimize teslim olmuştur. Bölgede operasyonlar devam etmekte olup operasyon sonuçlarına ilişkin ayrıntılı açıklama daha sonra yapılacaktır." bilgisine yer verildi.

 

Valilikten Kızılmescit ve Aliboğazı'ndaki operasyonlara ilişkin daha önce yapılan açıklamada, "Kentte son 2 gündeki operasyonlarda toplamda 8 terörist ölü, 1 terörist yaralı olarak ele geçirilmiş, 7 terörist ise teslim olmuştur." denilmişti.

 

KAYNAK: AA

Yorum Gönder

@name x